قابلیت های سیستم کنترل دسترسی

سیستم گرمایشی هوشمند
بخش های مختلف سیستم گرمایشی هوشمند
اسفند ۱۶, ۱۳۹۴
هوشمند سازی ساختمان
تاثیر هوشمند سازی ساختمان بر کاهش مصرف انرژی
اسفند ۱۶, ۱۳۹۴

قابلیت های سیستم کنترل دسترسی

سیستم کنترل دسترسی

سیستم کنترل دسترسی

سیستم های کنترل دسترسی (Access Control System) امری غیرقابل باور نیست چرا که روزانه چندین بار با آنها سر و کار داریم. این سیستم که بیشتر در ساختماهای اداری و تجاری استفاده می شود، امکانات قابل توجهی را در اختیار کابران و ساکنین قرار می دهد. زمان عبور از گیت‌های مترو‌، موقع ورود به ایستگاه‌های اتوبوس بی‌آرتی‌، برای ورود به مراکز ۲۴ ساعته خودپردازهای بانکی و … با این سیستم ها مواجه می شویم.
بسیاری تصور می کنند که تنها کارکرد سیستم کنترل‌دسترسی، استفاده از یک کارت در یک دستگاه کارت‌خوان برای باز کردن یک در یا یک راه‌بند برای ورود یا خروج از یک ساختمان است. در حالی که باید گفت این اولین عملکرد اکثر سیستم‌ها می باشد و قابلیت های آنها فراتر از کنترل کردن ورود و خروج افراد به ساختمان است. بطوری که سیستم‌های کنترل‌دسترسی می‌توانند با روش‌های متفاوتی به عنوان یک ابزار موثر برای بهبود راندمان و سود تجاری در یک سازمان مورد استفاده قرار بگیرند.

سیستم کنترل دسترسی


قابلیت های سیستم کنترل دسترسی

سیستم‌های کنترل‌دسترسی مدرن کاربردهای فراوانی برای ارائه دارند. بطور کلی می توان قابلیت ها نتایج استفاده از سیستم کنترل دسترسی در شرکت ها و سازمان ها را می توان به صورت زیر بررسی کرد:


بهبود راندمان پرداخت حقوق

برای پرداخت حقوق ها می توان از سیستم‌های مدرن کنترل‌دسترسی استفاده کرد که اطلاعات را در فرمتی قابل استفاده ارائه می دهند. بنابراین با استفاده از این سیستم، فرآیند خسته کننده و پراشتباه ثبت اطلاعات حضور پرسنل به شکل دستی، حذف می شود. در شرکت های کوچک نیز این امر منجر به افزایش راندمان و صرفه‌جویی در قسمت پرداخت حقوق شده است.


بهبود امنیت ساختمان

سیستم کنترل دسترسی می‌تواند دسترسی به برخی فضاهای ساختمان را محدود کند و برای ساکنین و بخش مدیریت اطمینان حاصل نماید که فقط افراد مسئول می توانند به آن قسمت وارد ‌شوند. این امر بویژه در ساختمان‌هایی که چندین شرکت در آن حضور دارند، تاثیرات بسزایی دارد. برای مثال محدود کردن عملکرد آسانسورها توسط سیستم‌های کنترل ‌دسترسی موجب می شود تا کاربر تنها بتواند از آسانسور برای دسترسی به طبقه ای که در آن کار می کند، استفاده کند.
سیستم کنترل‌ دسترسی ساعت و روز را نیز بطور دقیق در نظر می گیرد. به عبارت دیگر، دسترسی کارکنانی که در طول ساعات کاری به ساختمان یا دفتر شرکت دسترسی دارند، می‌تواند در ساعات غیر کاری محدود شود. همچنین کارکنان نظافتچی فقط در ساعات غیرکاری و زمانی که کار عادی شرکت تمام شده است، اجازه ورود داشته باشند.
برخی سیستم‌های کنترل دسترسی می‌توانند کارآیی بیشتری نیز داشته باشند. به عنوان نمونه ارائه یک راهکار موثر برای مشکل همیشگی رزرو اتاق‌های ملاقات و وسایل همگانی، با ایجاد امکان رزرو آنلاین وسایل و اتاق‌ها برای کاربرانی که اجازه این کار را دارند، از جمله قابلیت های این سیستم به شمار می رود که در زمان مناسب و نه هر زمان دیگری، اجازه ورود و دسترسی را به کاربران می‌دهد. با این کار از میزان مشکلات و درگیری‌های مدیریت برای کنترل‌دستی رزروها کم شده و در نتیجه از اتلاف زمان جلوگیری می‌شود.

سیستم کنترل دسترسی


صرفه‌جویی در هزینه‌ها

برخی از شرکت ها برای کنترل دستگاه‌های پرینت و فتوکپی از رمز ورود استفاده می کنند. در این صورت تمامی کارکنان شرکت قبل از تهیه کپی یا پرینت، ابتدا باید رمز ورود را در دستگاه وارد کند تا علاوه بر استفاده بدون اجازه از بین می‌رود، بلکه میزان استفاده هر فرد از دستگاه پرینت و کپی نیز در جایی ضبط می‌شود. این امر باعث می‌شود فقط از موارد مورد نیاز پرینت گرفته شود، که به صرفه‌جویی در هزینه‌ها منجر می گردد و از سوی دیگر از محیط‌زیست نیز حفاظت می‌کند. سیستم فروش الکترونیکی ممکن است با استفاده از همان رمز ورودهای کنترل‌دستی انجام شود که در این صورت، مخارج اضافه و ناهماهنگی‌های ناشی از داشتن رمز ورود جداگانه کاهش می یابد.


حل مساله پارک خودرو

زمانی که در ساختمانی تجاری و اداری از سیستم کنترل دسترسی به شکل صحیحی استفاده می شود، قبل از اینکه کارکنان یا بازدید‌کنندگان به ساختمان برسند، کنترل ورود و خروج خودروها شروع کند. سیستم‌های جدید می‌توانند طوری برنامه‌ریزی شوند که فقط اجازه دسترسی به ماشین‌های مجاز را بدهند، یا خودروها را در زمان ورود به پارکینگ بشمارند و پس از پر شدن پارکینگ از ورود بقیه خودروها جلوگیری کنند.