سیستم الکتریکال و روشنایی

سیستم اطفا حریق هوشمند
سیستم اطفا حریق هوشمند
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴
تهویه مطبوع هوشمند
نقد و بررسی سیستم کنترل هواساز و تهویه مطبوع هوشمند
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۵

سیستم الکتریکال و روشنایی

سیستم الكتریكال و روشنایی

اجزای سیستم الکتریکال و روشنایی

بخش های مختلف سیستم الکتریکال و روشنائی ساختمان (Electrical and Lighting System) بصورت زیر می باشد:

 • اتاق ترانس
 • بانک خازنی
 • اتاق پست پاساژ
 • تابلوهای فرعی توزیع
 • تابلوهای روشنائی محوطه
 • تابلوها و سوئیچ های اصلی
 • تابلوهای توزیع برق نرمال و اضطراری طبقات
 • تابلوها کنترل، فرمان هواسازها و سایر تجهیزات

 

کنترل کنتاکتورها

سیستم مدیریت هوشمند الکتریکال می تواند از طریق دریافت کنتاکت به این تابلوها متصل شود که امکان روشن و خاموش کردن هر نوع کنتاکتوری و داشتن وضعیت خطا و عملکرد هر نوع کنتاکتور یا وسیله قدرتی که بتواند وضعیت خود را بصورت کنتاکت خشک اعلان کند، از طریق VFC های خشک انجام دهد. در نتیجه سیستم می تواند به صورت دو طرفه بر روی تمامی تابلو ها بسته شود که امکان کنترل آن برقرار می گردد.
از سوی دیگر این امر به معنای یک ابزار قدرتمند برای اعمال مدیریت کلان در شرایط مختلف است که نمونه آن روشن و خاموش کردن چراغ های طبقات با برنامه زمانی و یا به صورت مستقیم توسط اپراتور و یا با سناریوهای خاص می باشد که شامل بخشی از سیاست کاهش مصرف انرژی می شود. سیستم روشنایی هوشمند با گرافیک های متناظر، با پلان طبقات در مرکز مانیتورینگ قابل تعریف و مشاهده می باشد که با بروز اتصال یا قطعی برق در هر یک از تابلوهای تحت پوشش، به سرعت ظاهر می شود. اگر محل دقیق BMS مشخص و آلارم آن در صفحه مانیتور اتاق حساسیت موضع سیستم بر اساس سناریوی از پیش تعیین شده باشد، می تواند برخی مدارات بعدی یا قبلی نقطه بروز اتصالی را قطع کند.
برای مثال زمانی که MODBUS های استفاده شده در تابلوها، از طریق پروتکل هایی نظیر PLC به یک پاور میتر متصل می شود، می توان پارامترهایی نظیر جریان، ولتاژ و ضریب توان خط را مشاهده کرد. همچنین می توان با استفاده از مانیتورینگ سیستم کنترل اتوماتیک، بانک خازنی از پله هایی که برای تصحیح ضریب توان استفاده شده را شناسایی و با لاگ کردن ضریب توان کل و کنترل مصرف بارهای القائی از افزایش نیاز به بارهای القائی کاسته و با کنترل مصرف توان ظاهری، از جریمه های ناشی از اضافه مصرف بارهای القائی که اداره برق به مصرف کنندگان پرمصرف اعمال می کند، جلوگیری کرد.

 

شناسایی مشترکان پر مصرف

علاوه بر موارد گفته شده با استفاده از سیستم الکتریکال و روشنایی می توان مشترکین پرمصرف را شناسائی و با اصلاح الگوی مصرف آنها یا هدایت جریمه های اعمالی به سوی آنها این مشکل را برطرف کرد و از اجحاف به دیگر مشترکین ساختمان جلوگیری نمود.
سیستم الکتریکال و روشنایی

 

قابلیت های سیستم الکتریکال و روشنایی

 • مانیتورینگ دمای اتاق ترانس یکی از قابلیت های سیستم الکتریکال و روشنایی است که در آن، کنترل وضعیت ترانس میتواند به رسیدگی و جلوگیری از آسیب آن کمک کند. در حالت عادی ترانس های با ضریب تبدیل ۲۰ باید در دمای خاصی کار کنند. اگر میزان این دما بیشتر شود، ممکن است در روغن K/0.4 عایق آنها یا سیستم عایق ترانسهای خشک مشکلی ایجاد شده باشد. در این صورت باید این مشکل به سرعت برطرف شود. برای حل این مشکل می توان از روشهای سنتی با سرکشی های دوره ای غیر دقیق استفاده کرد که به ندرت منجر به کشف عیب در زمان مورد نظر و کاهش بازدهی ترانس می شود.
 • با استفاده از سیستم الکتریکال و روشنایی می توان در طبقات مختلف توسط تابلوهایی از ماژولهای ورودی و خروجی، قابلیت ارسال فرمان و دریافت وضعیت فیدرهای مختلف سیستم را برای سیستم کنترل هوشمند ایجاد کرد. برنامه های کنترلی مورد نیاز در کنترلر تریدیوم با سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، درون این تابلوها نوشته شده و با استفاده از درگاه به یکدیگر مرتبط می شوند.
 • در سیستم الکتریکال و روشنایی، وضعیت تمامی نقاط تحت کنترل به صورت گرافیک های متناظر با نقشه قدرت بر روی نرم افزار مانیتورینگ مرکزی قابل مشاهده و آماده ارسال و دریافت فرمان هستند. سیستم الکتریکال در داخل واحدهای هتل ها یا فضاهای Home Automation درصورت استفاده از سیستمهای یا KNX/EIB اداری و کلید و پریزهایی که بصورت هوشمند و تحت شبکه با پروتکلهای ی نظیر یا هرپروتکل دیگری که در بازار موجود است، می تواند به هر یک از این ماژولها متصل شود و سناریوهای جدیدی برای عملکرد آنها در اختیار ساکنین ساختمان و یا بخش مدیریت قرار دهد.