تاریخچه هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان
هوشمند سازی ساختمان چیست؟
اسفند ۱, ۱۳۹۴

تاریخچه هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان

تبدیل هوشمند سازی ساختمان ها به یک علم

ساختمان ها می توانند محلی برای سکونت، کار، تجارت و … باشند. بشر همواره در پی دستیابی به زندگی راحت بوده و رفاه را سرلوحه به عنوان هدف اصلی از تلاش و جهد خود عنوان می‌کند. به همین دلیل در معماری و ساختمان سازی نیز به سهولت استفاده از امکانات، توجه زیادی کرده است. بطوری که در سال های اخیر شاهد تلفیق ساخت و سازها سنتی با تکنولوژی روز دنیا هستیم. شاید تا یک دهه پیش کنترل منزل از فاصله چند صد کیلومتری امری باورناپذیر و غیرممکن بود. اما در حال حاضر با پیشرفت روزافزون تکنولوژی به یک پدیده معمول و متداول تبدیل شده است. به عبارت دیگر، هوشمندسازی ساختمان به یک علم تبدیل شده است و هر روز شاهد پیشرفت ها بیشتر آن هستیم. برای روشن شدن این موضوع مراحل شکل گیری علم هوشمندسازی را در زیر شرح می دهیم.


گام نخست: کنترل اتوماتیک

ابتدا دستگاه ها و ابزارهای برقی وارد بازار شدند. زمانی که درب پارکینگ یا منازل با نیروی دست و صرف انرژی انسانی باز می شد، با ورود تکنولوژی برق، دربهای کنترلی نیز پا به عرصه وجود نهادند. در کنار این ساخت کنترل برای بسیاری از دستگاه های منازل نیز باب شد. از جمله کنتزل چراغ های روشنایی، تلویزیون و سیستم گرمایشی و سرمایشی. این امر یک تحول عظیم در اداره وسایل منازل محسوب می شد.


هوشمند سازی ساختمان


گام دوم: ایده کنترل متمرکز

در مرحله بعد کنترل‌های دارای ورودی و خروجی I/O ماژول ساخته شدند که از سنسورها ورودی دیجیتال (۰,۱) و یا ورودی آنالوگ از قبیل عملکرد سنسور دما و یا فشار در یک بازه مشخص را گرفته و پس از پردازش در خروجی ها، برای کنترل روشن و خاموش و یا خروجی آنالوگ برای کنترل دمپر ها و یا شیرهای برقی تدریجی، فرمان دیجیتال صادر می کردند.


گام سوم: کنترلرهای مرکزی و آیفون تصویری

مدت بعد کمپانی هایی از قبیل cocom, LG و Samsung توانستند تحولات شگرفی در هوشمندسازی ساختمان ایجاد کنند. این شرکت ها با استفاده از آیفون تصویری، امکان کنترل بعضی از تجهیزات در پنل مرکزی آیفون تصویری را ایجاد کردند.


گام چهارم: تکامل سیستم های هوشمند ساختمان

در مراحل قبل هوشمند سازی ساختمان تا حدودی زیادی پیش رفت و در این مرحله شاهد تکمیل برخی از تجهیزات ساخته شده هستیم. ایجاد بستر شبکه ارتباطی BUS بین تجهیزات براساس یک پروتکل مشخص بدون نیاز به سوپر وایزر یا KING، شرکت IBM آمریکا اولین سیستم شبکه کنترلی بر بستر RS485 را بصورت ارسال پک دیتا از یک آدرس به یک آدرس مشخص دیگر (عملکرد BUS ) طراحی نمود که پس از آن پروتکل های ارتباطی قطعات Information با نام های مختلفی ایجاد شد. از جمله mod – BUS و C-BUS و S-BUS و TIS-BUS و EI-BUS که همان European Instalation BUS است و در حال حاضر با نام موسسه تفکر KNX شناخته شده است.
اگر پروتکل ها برای برقراری ارتباط با سایر پروتکل ها مبدل یا مترجم داشته باشند، به این معنا که قطعات گوش شنوا و زبان گویا برای برقراری ارتباط با قطعات سایر برندها داشته باشند، برای تمامی شرکت ها معتبرند.


هوشمند سازی ساختمان


گام پنجم: توسعه سیستم هوشمند مبتنی بر پایه BUS

برخی شرکت ها برای ورود محصولات خود به بازار اروپا و آمریکا، برنامه ریزی سیستم هوشمند را تا حدی ساده سازی کردند که خود مصرف کننده بتواند بدون نیاز به کامپیوتر تغییرات درخواستی خود را انجام دهد. بنابراین تکنولوژی DIY به معنای DO IT YOURSELF وارد بازار شد. این شرکت ها به منظور حل مشکل از پروتکل هایی که ارتباط را ساده تر کرده و خبری از مشکلات پروتکل های قبلی نظیر mod – BUS یا knx نبود، استفاده می کردند که کارایی بیشتری داشته و در کوتاه ترین زمان ممکن فرمان کاربران را اجرا می کردند. این شرکت ها به منظور برقراری ارتباط با سایر پروتکل ها از مبدل استفاده کردند که برای کنترل اینترنتی و WiFi ، به جای مبدل از پورت مستقیم TCP/IP را بر روی بعضی از قطعات خود بکار بردند.