تاثیر هوشمند سازی ساختمان بر کاهش مصرف انرژی

سیستم کنترل دسترسی
قابلیت های سیستم کنترل دسترسی
اسفند ۱۶, ۱۳۹۴
سیستم مدیریت پاركینگ هوشمند
سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند
اسفند ۲۱, ۱۳۹۴

تاثیر هوشمند سازی ساختمان بر کاهش مصرف انرژی

هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان و صرفه جویی در مصرف انرژی

این روزها کاهش مصرف انرژی یکی از مهمترین دغدغه های مهندسان و سازندگان ساختمان ها و برج های عریض و طویل است. اگر چه گفته می شود صرفه جویی در مصرف انرژی باید به شکل سوخت صورت بگیرد اما گاهی این امر با سختی و مشکلات دیگری همراه می شود. بدون سیستم هوشمند سازی ساختمان (BMS)، صرفه جویی در مصرف انرژی به اشکال زیر انجام می شود:
ایجاد و نصب عایق در دیوارها، سقف و کف ساختمان به شکل عادی می توان تا ۲۵ درصد از مصرف انرژی را کاهش دهد. از سوی دیگر با تهویه فضا در کف های خالی و استفاده از فویل دو لایه برای سقف های سفالی نیز تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی دارد.
پس از ساخت بنا نیز با جلوگیری از نفوذ هوا از طریق درها و پنجره ها و سایر مسیرهای درروهای هوای داخلی خانه به کمک نوارهایی که به همین منظور در نظر گرفته شده است، از جمله روش های دیگر در کاهش مصررف انرژی است که با استفاده از شیشه های دو جداره نیز می توان از اتلاف گرما و سرما جلوگیری کرد.
برای کنترل نور خورشید استفاده از سایبانهای داخلی و خارجی و شیشه های رنگی و رفلکس تا حد زیادی اثر نور خورشید را کاهش می دهد. انتخاب نوع موتوری که برای دستگاه های تهویه استفاده می شود باید به گونه ای باشد که بدون ایجاد کمترین صدا ممکن، بتوانند بیشترین کار را برای ساختمان انجام دهند.
برای مثال، در فصل زمستان کاهش میزان مصرف سوخت شوفاژها ممکن است با سردی ساختمان همراه شود که برای ساکنین چندان خوشایند نیست. از سوی دیگر تنها عده کمی هستند که به اصول صرفه جویی پایبندند. از این رو مهندسین به منظور کاهش مصرف انرژی بدون نیاز به توصیه های مکرر از راه های دیگری وارد شده اند. که در این متن به آن می پردازیم.
هوشمند سازی ساختمان


استفاده از EMS در هوشمند سازی ساختمان

استفاده از EMS یکی از معمولترین روش ها برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان هاست که به دنبال آن بخش اعظمی از هزینه ها نیز کاهش می یابد. در برخی مواقع هزینه های نصب سیستم هوشمند سازه ساختمان بیشتر از انرژی های مصرف شده باشد، باید قبل از نصب سیستم، تجزیه و تحلیل از میان هزینه های مصرفی انرژی و هزینه نصب انجام شود. در این مقایسه فاکتورهایی از جمله هزینه های ساختمان، عملکرد و نوع اشتغال آن، اندازه و ابعاد ساختمان و تعداد سیستمهای کنترلی درون آن ضرورت دارد.


تاثیر سیستم هوشمند سازی ساختمان بر کاهش هزینه ها

ممکن است برای کسانی که به سیستم مدیریت هوشمند ساختمان آشنایی کافی نداشته باشند، تاثیرات این سیستم در صرفه جویی در مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه های امری غیرقابل تصور باشد. در حالی که با اطمینان می توان گفت که BMS که صرف اجرای عایق سازی ساختمان، نقش کلیدی در کاهش هزینه های ایاف می کند. برای مثال در سیستم تاسیسات مکانیکی با تقسیم زمانهای کارکرد بین تمام بخش های یک مجموعه (مثل مجموعه پمپ های سیرکولاسیون) فشار کاری بین همه اعضا تقسیم می شود. این امر موجب کاهش غیر فعال بودن یک بخش از مجموعه بطور دائم می شود و در نتیجه عملکرد بهتر آن را در پی دارد.
BMS قادر است هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهد که این امر نقش بسزایی در مدیریت و نگهداری تجهیزات ساختمان دارد. از سوی دیگر سیستم هوشمند سازه می تواند استفاده از برخی امکانات را برای ساکنین تا حد زیادی آسان کند. این سیستم انعطاف پذیری بالایی دارد که در نتیجه می توان تجهیزات نصب شده را بخوبی کنترل کند و در نتیجه از پیشامدهای ناگوار و شرایط بحرانی جلوگیری نماید. با کمک تنظیم محسوس سیستم های کنترلی BMS می توان عملکرد تجهیزات را هدایت وتغییرات عمده و مفیدی در روند عملکرد دستگاه ایجاد نمود که این طرح با کمترین هزینه انجام می شود.

هوشمند سازی ساختمان

سیستم هوشمند سازی ساختمان عموما در طرح هایی استفاده می شود که به ایجاد تغییرات عمده و یا تغییر مکان در نقشه نیاز دارند و از سوی دیگر مستلزم بکارگیری تجهیزات بسیار مدرن یا حساس می باشند. برای مثال جایگزینی سیستم بویلر و مشعل حرارتی با هدایتگر گاز داغ در واحد آب گرم و یا سیستم های دارای چیلر و همچنین در جایی که مصرف همزمان برق و گرما ۱، مناسب است. در حالت عادی می توان سالانه بین ۳ تا ۶ درصد صرفه جویی داشت. این در حالی است که با استفاده از BMS می توان بین ۲۵ تا ۳۰ مصرف انرژی و هزینه های اضافه را کاهش داد.