اجزای اصلی یک ساختمان هوشمند

تهویه مطبوع هوشمند
نقد و بررسی سیستم کنترل هواساز و تهویه مطبوع هوشمند
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۵
MPTLC43.46
تیر ۴, ۱۳۹۵

اجزای اصلی یک ساختمان هوشمند

ساختمان هوشمند

ساختمان هوشمند به صورت یک سیستم عمل می کند که در آن ۴ قسمت اصلی به صورت سیستماتیک و در ارتباط با هم هستند. این چهار قسمت عبارتند از:

  • سیستم تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع در ساختمان هوشمند به معنای دستگاهی که از طریق مکیدن و یا دمیدن هوا به شکل طبیعی و یا مکانیکی به هر فضا یا از هر فضا برای کنترل برودت و حرارت ساختمان با تنظیم هوشمند دما، رطوبت، همراه با حذف آلاینده های مختلف برای تامین آسایش حرارتی عمل می کند. حال سیستم تهویه مطبوع هوشمند مبتنی بر بهینه سازی مصرف انرژی و کنترل صحیح تجهیزات مولد انرژی است که محل کنترل در سطوح مختلف ساختار برودتی و رطوبتی سیستم اعمال می گردد.

در گذشته سیستم ها و تجهیزاتی از قبیل چیلرها، بویلرها، هواسازها، فن کوئلها و دیگر تجهیزات مکانیکی تهویه هوا و فضای محیط را بر عهده می گرفتند. کنترل و مدیریت این تجهیزات به صورت بسته و در محیط انجام می شد. اما با ورود سیستم هوشمند، این کار به صورت خودکار و بدون دخالت نیروی دست صورت می گیرد. به عنوان مثال، اگر فشار بخار داخل بویلر از حد استاندارد بالاتر رود، به طور خودکار مشعل خاموش شده و یا شیر اطمینان عمل می کند.

 

  • سیستم اعلام حریق

 

سیستم اعلام حریق در ساختمان هوشمند، به مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی گفته می‌شود که احتمال وقوع آتش سوزی در ساختمان قبل از هرگونه رخدادی اعلام می کنند. در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، تمامی این مسئولیت ها به طور کامل و یکپارچه با سایر سیستم ها، صورت می گیرد. در گذشته سیستم اطفا حریق به صورت دستی و تنها با حضور یک اپراتور انجام می شد. در صورتی که در سیستم اطفا حریق هوشمند، بدون وابستگی به حضور انسان، تمامی مراحل اعلام خطر بطور خودکار اعلام می شود. این کار بواسطه حسگرهای اعلام حریق صورت می گیرد.

هر یک از این حسگر ها بسته به اینکه به کدام مشخصه آتش حساس هستند، در گروه‌های حسگرهای دود، حسگرهای حرارت حسگر منو اکسید کربن، حسگر شعله و حسگرهای ترکیبی قرار دارند. به این معنا که حسگرهای دود نسبت به دود حساس هستند در حالی که حسگرهای نوری با ارسال علایم نوری به یک گیرنده، میزان تغییر و کاهش نور رسیده را اندازه گیری می‌کنند و اگر تغییر آشکاری در میزان نور دریافتی مشاهده کنند، خطر آتش سوزی را اعلام می کنند. همچنین حسگرهای یونیزاسیون، حاوی مقادیر کمی مواد رادیواکتیو و حسگرهای حرارت، کار تشخیص حرارت در محل را بر عهده دارند.

وجود قسمت خروجی در سیستم‌ اعلام حریق هوشمند، متشکل از قسمت هایی همچون تماس خودکار با آتش نشانی محلی، روشن نمودن تابلوهای خروج اضطراری، فعال سازی سیستم اطفای حریق خودکار، به صدا درآوردن آژیرهای خطر، قفل کردن یا از حالت قفل خارج کردن دربهای محل‌های مختلف می باشد.

ساختمان هوشمند

 

 

  • امنیت ساختمان هوشمند

 

تامین امنیت از طریق سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، به ساکنین اجازه می دهد تا تمامی ساختمان را توسط حسگر ها و یا سایر سیستم های کنترل تردد، کنترل کنند. در این روش تمامی درب ها در کنترل کاربران است که می تواند از راه دور انجام شود. در صورت در خطر بودن امنیت ساختمان، کاربر از طریق تلفن همراه از آن اطلاع پیدا می کند.

 

  • مدیریت مصرف انرژی و نور در ساختمان هوشمند

سیستم های اتوماتیک در ساختمان هوشمند شامل کنترل روشنایی و سیستم های گرمایشی / سرمایشی، دوربین های مدار بسته، دربها و … هستند که حد زیادی از میزان مصرف انرژی می کاهند. از سوی دیگر این سیستم ها به ساکنین اجازه می دهد تا از میزان انرژی مصرف شده اطلاع پیدا کنند. دلیل کاهش مصرف انرژی در سیستم مدیریت هوشمند را می توان در موارد زیر شرح داد:

  • استفاده از تجهیزات و امکانات در صورت نیاز و ضرورت
  • روشن/خاموش کردن تجهیزات و امکانات بر اساس جدول زمانبندی کارکرد
  • استفاده از حداقل ظرفیت مجاز در بهره برداری از تجهیزات و امکانات
  • مونیتورینگ وضعیت امکانات و استفاده از داده هادر رفع مشکلات